MODLITWA O RADOŚĆ DAWANIA
Daj nam, Panie, hojne serca i dobre oczy, dłonie uśmiechnięte od dobrych czynów i wciąż na nowo wypełniaj nas Tobą, by świat nie zapomniał jaką twarz ma dobroczynność. Amen

                                      s. Michaela Kaczmarek CSL

Warszawa, 10 czerwca 2016

Co to jest dobroczynność?

Zadanie do rozwiązania:

Ala miała dwa jabłuszka. Jedno zjadła, a drugie podarowała przyjaciółce.

Pytanie:

Co jej zostało?

Odpowiedź

DOBROCZYNNOŚĆ

Zapraszamy do lektury felietonu:

"Sen o Warszawie"

Często echa tej piosenki śpiewanej przez kibiców na stadionie Warszawy docierają aż do świetlicy środowiskowej na warszawskiej Pradze, która w tym roku była organizatorem Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Świetlicowych.

 

Praska  świetlica wystawiła swoją drużynę „Orły Ignacego”, która zajęła V miejsce w  tegorocznej rywalizacji.  Same rozgrywki miały miejsce na terenie rekreacyjnym Dzielnicy Pragi-Północ, boisku „Orlik”  w dniu 14 maja b.r., a wzięło w nich udział 8 drużyn,  czyli ok. 100 zawodników z warszawskich świetlic, między innymi: Starówki, Mokotowa czy Okęcia. Imprezę sponsorował i ufundował nagrody Urząd Dzielnicy Praga-Północ  pod patronatem burmistrza, natomiast oficjalnie otworzona została przez proboszcza parafii katedralnej  ks. prałata Bogusława Kowalskiego, który do końca kibicował wszystkim drużynom.  Chyba można powiedzieć, że młodym uczestnikom turnieju spełnił się ich „Sen o Warszawie”.

Mam też nadzieję, że spełnił się również patronowi drużyny świetlicy praskiej ks. Ignacemu Kłopotowskiemu, który wielu Warszawiakom jest znany chociażby dlatego, że jego imieniem została nazwana jedna z ulic Warszawy. Innym może być znany jako patron Radia Warszawa, które zostało uhonorowane jego imieniem. Mniejszej ilości Warszawiakom jest znany jako założyciel wydawnictwa, które działa do dnia dzisiejszego, a którego działalność obecnie prowadzi Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Parafianom parafii p.w. św. Michała Archanioła i św. Floriana jest znany jako były proboszcz. Niewielu jednak zna charytatywną działalność księdza i jego zaangażowanie na rzecz ubogich i potrzebujących oraz to że był organizatorem ochronek, domów pomocy dla osób starszych i kobiet zajmujących się nierządem. Niestety tylko ci co przeczytali biografię błogosławionego dziś ks. Ignacego Kłopotowskiego wiedzą, że stosował dość radykalne , ale jakże skuteczne metody pomocy. Najpierw zapewniał ludziom dach nad głową i strawę, następnie edukował i przysposabiał do zawodu, następnie znajdował im pracę, aby osoby wykluczone mogły stać się samodzielne i odpowiedzialne za swoje życie, ale czuwał i wspierał do końca. Ksiądz podążał tą drogą, gdyż wydaje się być jedyną słuszną i skuteczną do wyprowadzenia ludzi z ich nieszczęścia.

W tym roku minęła 150 rocznica urodzin i 125 rocznica święceń kapłańskich bł. ks. I. Kłopotowskiego, i właśnie w związku z tymi rocznicami ośmielam się zadać sobie to pytanie: Czy aby na pewno „Sen o Warszawie” spełnił się patronowi praskiej drużyny świetlicowej „Orły Ignacego”?

Jeśli 100 lat nie wystarczyło nam na uporanie się z biedą, zaniedbaniem, wykluczeniem, a tematy te są nadal nam bliskie i jakże aktualne, a co gorsza ich zasięg rozszerza się na inne dzielnice Warszawy : Starówkę, Mokotów czy Okęcie, to chyba pozostaje nam tylko dalej śnić  i wtórować warszawskim kibicom w śpiewaniu ich hymnu nadziei:

… Mam tak samo jak Ty, moje miasto a w nim –  „kolorowe sny”

DOBROCZYNNOŚĆ to bezinteresowne niesienie pomocy materialnej ubogim. Opiera się na idei humanitaryzmu, czyli postawie życzliwości i  wyrozumiałości wobec innych ludzi oraz chęcią zapobiegania cierpieniu drugiego człowieka. Dawanie pieniędzy biednym to nie tylko bycie grzecznym i dobrze wychowanym. Cały wszechświat istnieje dzięki naszej dobroczynności. Nic, co posiadamy, tak naprawdę nie należy do nas – Bóg dał nam to jedynie po to, byśmy się podzielili z innymi.

 

Zachęcamy wszystkich do DOBROCZYNNOŚCI, bo przecież mamy w sobie ogromne pokłady empatii, które pozwalają nam na podjęcie decyzji o cyklicznym wspieraniu innych. Takie cykliczne wpłaty nie obciążają naszego budżetu w sposób znaczący, a jednostce , którą się wspiera pozwalają na utrzymanie jej na stałym poziomie.  Działalność świetlicy podzieliłyśmy na zadania, a każdemu zadaniu zostały przyporządkowane konkretne koszty. Przedstawiamy również naszych wychowanków, którzy tak jak my mają marzenia i chęć ich realizacji.  Każdy darczyńca może wybrać dla kogo i na jaki cel zostanie przekazany jego dar.

W przyszłości planujemy stworzyć fundusz dobroczynny na rzecz naszej świetlicy. Fundusz dobroczynny będzie działalnością charytatywno – opiekuńczą Kościoła katolickiego realizowaną przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, w ramach której Siostry Loretanki czynią dobro.